Комисията за защита на потребителите не отчита тревожни тенденции при ценообразуването по Българското Черноморие. Това заяви председателят на КЗП Александър Колячев пред bTV.
По думите му контролът в морските курорти е засилен, като на място са командировани и служители от други населени места, за да подпомагат проверките през активния летен сезон.
„Проверяваме съмнителните цени. Към момента имаме засилен контрол по Българското Черноморие“, посочи Колячев.
Проверява се както самото ценообразуване, така и правилното обявяване на цените в двете валути. По думите на председателя на КЗП резултатите от проверките до момента са добри, а част от тях са извършени съвместно с Министерството на туризма.
Колячев коментира, че съмнително завишените цени са по-скоро единични случаи, които често се изваждат от контекста.
„Като цяло не намираме много тревожни тенденции по ценообразуването по нашето Черноморие. Курортите са вече пълни, така че сезонът би следвало да се отчете като успешен“, заяви той.
Там, където се установяват нарушения, се съставят актове, а след това следват и наказателни постановления.
По думите на Колячев в много случаи, когато институциите установят необосновано увеличение на цените, търговците сами ги коригират.
Той посочи още, че по Черноморието в момента работят голям брой проверяващи инспектори както от КЗП, така и от Националната агенция за приходите.
Председателят на комисията коментира и данните за инфлацията, като ги определи като обнадеждаващи. Според него месечната инфлация е прекъснала тенденцията на постоянно покачване, а при храните се наблюдава поевтиняване.
Колячев свърза положителната тенденция както със сезонността на продуктите, така и с инициативи като „Кошница за грижа“.
По думите му участниците в инициативата вече са 14, а продуктите са обозначени със специални знаци в търговските обекти.
„Целта е стабилност, предвидимост и отговорност към българските потребители“, заяви председателят на КЗП.
Комисията работи и по сигнали, свързани с дяловото разпределение. На 21 юли е постъпила жалба от гражданска инициатива, а още преди това КЗП се е самосезирала заради медийни публикации и публични изяви по темата.
Изискана е информация от фирмите за дялово разпределение, за да се провери какви са били предишните цени, какви са новите стойности, има ли икономическа обоснованост на увеличението и дали потребителите са били информирани коректно.
Колячев коментира и проверките на атракционните съоръжения, като подчерта, че безопасността на децата е основен приоритет.
По думите му контролът ще бъде засилен до края на август, а най-честите нарушения са свързани с липсваща документация, неизвършени изпитвания и проблеми със самите съоръжения.
„Безопасността на децата трябва да бъде нашият общ приоритет“, заяви Александър Колячев.
Бояна Бояджиева












