
На 29 май Столичният общински съвет (СОС) прие бюджета на Столичната община за 2025 г. Процедурата се забави заради късното приемане на държавния бюджет за тази година.
Бюджетът на София възлиза на близо 2,9 млрд. лв., което е с около 400 млн. лв. повече от този за 2024 г. В столицата предимно ще се довършват започнати вече ремонти и проекти.
От Столичната община обявиха вчера, че предстои публикуването на обществената поръчка за сметоизвозване и сметопочистване на 7 зони в София на стойност над 500 000 лв.
Темата за бюджета, почистването, паркирането и други важни за София проект коментира в интервю за BTV „Тази сутрин“ кметът на София Васил Терзиев.
След като пуснем поръчката, ще се види кои ще са фирмите. Положихме много усилия да има една по-отворена процедура, да намалим изискванията към фирмите, за да се отвори към повече фирми, които да участват в този процес. Така Терзиев отговори на въпроса кой ще почиства града.
Кметът на София е оптимист, че ще се появят и нови фирми.
Той подчерта, че в новата обществена поръчка за почистването на града са предвидени от 2 до 10 пъти по-високи глоби за фирмите, които допускат нарушения.
По думите му и по сега действащите договори почистващите фирми често са били санкционирани за последната година и половина, откакто е кмет – глобите са над 4 пъти повече, отколкото в предходни периоди.
Видя се, че когато има желание да бъдат контролирани и санкционирани, могат да вдигнат качеството на услугата, допълни кметът.
Той определи битката с нерегламентираните сметища в града като „неравна“ и даде заявка, че тя ще продължи. Терзиев уточни, че тя не може да се води без съдействието на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Над 200 са тези сметища в столицата, призна той.