
Въпреки лавината от сигнали за промени в миризмата и вкуса на водата в много райони на столицата, питейната вода в града отговаря на всички нормативно заложени изисквания, става ясно от съобщение на дружеството доставчик „Софийска вода“.
От около две седмици много жители на столицата докладват, че водата в чешмите има мирис на тиня и мухъл.
„Софийска вода“ уверява, че извършва ежедневен мониторинг и пробите не показват отклонения от заложените параметри в Наредба №9 за водата за питейно-битови нужди.
„Временното отклонение се дължи на засилено сезонно развитие на фитопланктон в язовир „Искър“ – основният водоизточник на София. То е следствие от няколко фактора – резките температурни колебания през май, снеготопенето и големите количества дъжд. Това, от своя страна, предизвиква и промяна в развитието на водните растителни видове в суровата природна вода, които естествено живеят в нея“, информират от „Софийска вода“.
„Въз основа на натрупания опит в световен мащаб това се случва в много водни системи по света, като през последните години се ускорява поради климатичните промени. Тази година регистрираме най-големия пик на растежа на фитопланктон за последните 10 години. Това е основна причина за временно влошаване на органолептичните качества на водата (вкус и мирис), което вече се наблюдава в някои части на града“, пише още в съобщението.
„Софийска вода“ обслужва приоритетно всички сигнали на клиенти и извършва анализи на водата. Допълнително процесите на пречистване и дезинфекция в пречиствателната станция, както и в резервоарите и в самата водопроводна мрежа, са приспособени, за да се намали въздействието върху качеството на водата. Следствие на предприетите мерки, сигналите от граждани вече показват спад, отчитат от ВиК доставчика.
В отговор на все по-динамичните сезонни промени и климатични предизвикателства, “Софийска вода” ще продължи да инвестира в адаптирането на технологичните процеси за третиране на питейната вода, за да посрещнат тези промени, се казва в съобщението.