
Кандидатът на управляващата в Полша центристка „Гражданска коалиция“ Рафал Тшасковски води с минимална преднина на втория тур на президентските избори със събрани 50,3% от гласовете.
Tова показва екзит пол на Ипсос за телевизиите Те Фау Ен, Те Фау Пе и „Полсат“, цитиран от БТА.
Карол Навроцки, кандидатът, подкрепен от националистическата опозиционна партия „Право и справедливост“, засега е с 49,7%.
Това означава, че все още нищо не е ясно, тъй като преднината на Тшасковски е в границите на статистическата грешка, която в даденото изследване е 2%.
Според данните от екзитпола избирателната активност днес е била 72,8%.
Държавната избирателна комисия ще обяви окончателните резултати утре.
Парламентът разполага с най-голяма власт в Полша, но държавният глава може да налага вето върху законодателната дейност и поради това днешните избори се следят отблизо в Украйна, Русия, САЩ, както и в целия ЕС.
И двамата кандидати са съгласни, че е необходимо да се изразходват значителни средства за отбрана, както президентът на САЩ Доналд Тръмп изисква от Европа, и да се продължи подкрепата за Украйна в борбата ѝ срещу продължаващата над три години руска инвазия. Но докато Тшасковски смята, че бъдещото членство на Украйна в НАТО е от съществено значение за сигурността на Полша, Навроцки неотдавна заяви, че ако стане президент, не би ратифицирал кандидатурата на Киев в Алианса заради риска от война между НАТО и Русия.
Тшасковски казва, че силните отношения както с Брюксел, така и с Вашингтон са от съществено значение за сигурността на Полша, а Навроцки, който през май се срещна с Тръмп в Белия дом, дава приоритет на връзките със САЩ.
Ако Навроцки спечели, той вероятно ще поеме по път, сходен с този на президента Анджей Дуда, който е съюзник на „Право и справедливост“, прогнозира Ройтерс. Дуда използва правото си на вето, за да блокира усилията на кабинета на Туск да отмени съдебните реформи на предходното правителство, които според ЕС подкопават независимостта на съдилищата.