Никой не ми е оказвал политическо влияние. Разговарям с всички политици, не само партийни лидери, но и с обикновени народни представители. На никого не съм отказал разговор по каквато и да било тема. Това каза служебният премиер Димитър Главчев в предаването „Защо, господин министър?“ по бТВ.
Натиск няма и от страна на президента, допълни той. „С президента единствено обсъдихме в диалог промените между първото и второто ми служебно правителство. Не бих определил това като натиск. Идеята беше да се потуши напрежението и да бъдат проведени спокойни избори. За жалост, май че не стана така“, коментира Главчев.
Той заяви, че се стреми служебното правителство да работи в интерес на българските граждани и в съответствие с Конституцията и законите на страната. „Всичко друго са спекулации. Не се чувствам лесна плячка. От това, че не съм лесна плячка, най-вероятно произтичат и желанията да не съм в следващото служебно правителство. Виждате, че се случват чудеса, само и само да се смени процедурата за служебно правителство. И първия, и втория път не станах служебен премиер с особено охота“, заяви Главчев.
Той коментира и казуса около партийната централа на „ДПС – Ново начало“. „Делян Пеевски не ми е звънял. Звънели са ми двама политици. Министерският съвет не може да бъде арбитър. Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител. Да си решат партийните проблеми и който и да е от тях, да се настани, където реши. Ние сме дали партийна централа на „Врабча“ на ДПС“, заяви служебният премиер.
Осми поредни предсрочни парламентарни избори означават нови 100 милиона лева за организацията и още три-четири месеца без редовно правителство. „Аз не се притеснявам от хищници. Мога да се отстоявам. Който го е страх от мечки, не ходи в гората“, заяви Главчев.
Кабинетът „Главчев“ не прави подаръци, категоричен бе той. В решението на Министерския съвет за отпускането на близо 86 милиона за благоустрояване има не само общини на ДПС, но и на БСП, и ГЕРБ, предвидени са и 30 милиона и на община Варна, където кметът е от ПП-ДБ, посочи премиерът.
На въпрос дали има пълно доверие на министрите си, Димитър Главчев посочи, че пълно доверие има само на себе си. Той заяви, че не иска оставката на министъра на културата Найден Тодоров заради източването на театрите.
Димитър Главчев определи като безпрецедентна ситуацията с 51-вия парламент и това, че 28 дни след провеждането на изборите няма действащо Народно събрание.
„Чак такова нещо не е имало досега. Мисля, че този въпрос не е към мен, това е работа на политическите сили, които са избрани в парламента. Най-важното е да има диалог, за да има редовно правителство, защото това правителство има политическа подкрепа. Всички сме свидетели на нещо, което не би трябвало да се случва, и аз се надявам, че ще намерят общ език“, коментира служебният министър-председател.
Според него през 2017 година, когато той е председател на парламента, обстановката е била по-различна, макар че и тогава е имало дребни конфликти.
Главчев заяви, че се надява да има редовен кабинет. „За съжаление сме свидетели на пълен блокаж на Народното събрание. Надявам се да се намери изход – да се избере председател, а след това да има и редовно правителство. Това е най-нормалното и естествено нещо, не мога да разбера защо не се случва“, посочи служебният премиер.
Дали изборите са били честни или не трябва да се произнесат компетентните органи – Конституционният съд. „Аз казвам, че работата на изпълнителната власт е свършена. Това са абсолютно най-проверяваните избори. Има 70% повече сигнали към МВР, които са обработили. Имало е много повече досъдебни производства и предупредителни протоколи“, заяви Димитър Главчев.
Според него голяма част от хората не вярват в честността на изборите, защото са станали свидетели на това, което се случва в секционните избирателни комисии – „благодарение на видеонаблюдението, което е задължение на изпълнителната власт“, обясни той.
По думите му обаче трябва да се произнесе компетентния орган за това, което виждаме от записите, след като бъдат изследвани всички факти и обстоятелства.
Димитър Главчев посочи, че е доволен от работата на Атанас Илков като вътрешен министър по отношение на честността на изборите и борбата с купения вот. „Няма установени нарушения, за които той е виновен“. А ако някой се е усъмнил в дейността на Илков, е могъл да го извика в Народното събрание за изслушване.
Ако не бъде избран председател на Народното събрание и не започне работа, бюджетът на държавата за следващата година не може да бъде приет, подчерта Главчев. Той припомни, че рамката е 3-процентов дефицит, неповишаване на данъчни ставки, повишаване на доходи, работна заплата, запазване на повишаването на пенсиите чрез швейцарското правило, запазване на ковид добавката, а основни данъци няма да се вдигат, няма да бъдат вдигани и осигурителни вноски. Предвижда се единствено възстановяване на ставката за ресторантьорите.
„Всички заплати ще бъдат увеличени като средна стойност. Когато бъде внесен бюджетът, вече ще има конкретни числа“, уточни Димитър Главчев.
България като член на НАТО е подготвена за всякакъв отбранителен отговор при всякакви провокации, заяви премиерът. „Убеден съм, че защитата ни е гарантирана.“
Относно отношенията ни със Северна Македония и предложенията на президента там българите да се впишат в Конституцията, след като Северна Македония стане член на ЕС, Главчев заяви, че сме направили достатъчно компромиси с националното си достойнство, за да правим още такива.
Служебният премиер посочи, че се полагат всички усилия, за да се приберат пленените български моряци.
По думите му приемът ни в Шенген не се дължи на подобряване на политическата конюнктура в Европа, а на това, че България и Румъния са си свършили работата.
Димитър Главчев посочи, че в сравнение с 2023 година със 70% е намалял натискът върху българската граница с Турция – нелегалните опити за преминаването й. А пък с 46% са намалели тези, които вече са проникнали по някакъв начин и след това са задържани.
„Да ви припомня какво каза и еврокомисарят Йохансон – „Аплодисменти за България и Румъния“, отбеляза служебният премиер.
По думите му срещата на вътрешните министри на Унгария, Австрия, България и Румъния е предпоследната крачка към приемането ни в Шенген.
„Възможни са някакви малки фини настройки по документа, който ще се предложи. Финалното решение предстои на 12 декември на Съвета на вътрешните министри“, отбеляза Димитър Главчев.