Телевизията трябва да е такава, която да доставя всичко и на всеки сегмент от обществото. Трябва да поддържа стандарти. Имаме мисия да защитаваме българския език, да насърчаваме българската култура, да подкрепяме българските автори. Това каза генералният директор на БНТ Емил Кошлуков в „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.
По думите му е налице тясно специализирано раздробяване на аудиторията. Телевизия вече не се гледа традиционно.
„Това прави много трудно програмирането на телевизия за цялото семейство, която да гледат едновременно. Променят се потребителските навици и начинът на консумация“, допълни Емил Кошлуков.
Това, което не достига на БНТ според него, е да бъде изцяло ориентирана към ХХI век. „И ние го правим. Декември се надявам да пуснем платформа, на която всичко ще бъде качено. Качваме документалистика, сериали, филми, публицистика, предавания. Това ни куца и това трябва да направим, защото хората днес гледат където си искат, когато си, на каквото си искат. Не можеш да ги сложиш пред екрана. Ние трябва да отидем в телефона и таблета им, да гледат там, ако искат в метрото, ако искат на поляната. Мисля, че нашата платформа е много по-добра от останалите, много по-модерна“, каза изпълнителният директор на БНТ.
Платформата ще бъде напълно безплатна за потребителите, единствено с регистрация.
Екипът и подходът към телевизията се изгражда с години, заяви Кошлуков. „Аз вярвам, че тук имаме може би най-добрите професионалисти изобщо.
За да се води политика през телевизията, са необходими пари, заяви той. „Ако искаме да направим филми от рода на „Гунди“, това струва ужасно скъпо и не можем да си го позволим. Ако искаме да помогнем на Македония да преодолее омразата си към България, трябва да имаме още пари, за да купим правата за спорта и за филмите, които са ограничени за България и за Македония, за да може БНТ 1 да отиде там. Вярвам, че това ще помогне за общуването между двата народа. От пет години се опитвам да говоря и с министерства, и с институции, че трябва да запазим историята за спасяването на българските евреи, която е под атака и историята се ревизионира. Трябва да съберем тези документи, да запишем последните останали живи. Може да направим филм, но ако искаме да се противопоставим на лобизма на другите нации срещу най-голямото ни постижение за миналия век – спасяването на евреите, което сега ни се отнема, трябва да направим наистина голяма продукция, нов „Шиндлер“, нещо, което да излезе по американските екрани, за да върнем топката“, даде примери Емил Кошлуков.
БНТ, „Денят започва с Георги Любенов“