Хората са най-големият капитал на всеки град и това се вижда ясно и особено днес, когато сме изправени пред предизвикателството да търсим специалисти и подготвени хора в различни сектори. Това заяви кметът на Столична община (СО) Васил Терзиев на откриването на Европейския комитет на Световния съюз на работниците в строителството и дърводобиването (BWI), чийто домакин е Федерация „Строителство, индустрия и водоснабдяване“ – Подкрепа.
Терзиев подчерта, че строителството е един от отраслите в икономиката, в които мобилността на работници е особено голям.
„За подготовката на един строител, инженер, проектант или изпълнителски кадър се изискват години и дефицитът на кадри се превръща в основна задача при изпълнението на обекти от обществено значение като пътища, детски градини, училища, жилищни сгради“, каза той.
Столичният кмет отбеляза, че трудът на строителите е тежък и непривлекателен. „Изложени са на жега и студ, но в същото време от тях се изискват умения, които се добиват с дългогодишна практика“, добави той и допълни, че Столична община е един от най-големите инвеститори и продължава да изпълнява най-сериозните обекти в страната.
По думите на Терзиев само при строителството на новите 10 километра на метрото в момента участват над 1000 човека, а с напредването на работата и включването на допълнителни дейности, които ще се извършват, броят им ще нарасне.
Кметът на София припомни, че идва от бизнеса, където доскоро управляваше компания в IT сектора. „Мога да кажа, че подготовката и задържането на кадри може да стане само ако образованието и бизнесът търсят общо решение, ако има добър диалог между всички“, добави той и допълни, че за развитието на строителния бранш е нужна и държавна политика и визия за неговата значимост. Според столичния кмет, за да се развива, секторът се нуждае от устойчивост и предсказуемост.
Терзиев обърна внимание, че резултатите от анализа на парниковите газове в София показват, че приблизително 70% от всички емисии се дължат на енергийните нужди на сградите, особено жилищните, и на автомобилния транспорт.
„Усилията ни в сектора на строителството ще бъдат насочени към подобряване на енергийната ефективност, насърчаване на възобновяемата енергия, използването на нови строителни материали. Целта ни е до 2030 г. да намалим нивата на емисиите с 80% от тези, които са били през 2022 г.“, каза още той.