България не е на пауза, а на бързи обороти напред – за 3 години отиваме към 7-ми избори. Това е такава скорост към нищото, че не можем да видим какво се случва и минава покрай нас. Трябва в 51-вия парламент да спрем на пауза. Това каза депутатът от ГЕРБ-СДС Росен Желязков в предаването „Панорама“ по БНТ.
„Изходът от политическа криза е поемането на политическа отговорност – коалиционно споразумение, подкрепа на първата политическа сила от втория, третия, независимо коя е тя, за да има стабилно управление“, каза още Росен Желязков.
По думите му е крайно време политическият егоизъм да бъде преодолян. Според него топката е винаги в управляващото мнозинство. „Властта е въпрос на бъдеще, което се кове днес. И властта не е самоцел, тя е начин да се управляват обществени отношения в полза на обществото, но в посока реализиране на цели, а не на личностни противоборства. Стигнахме до тази персонализация на отношенията, в която никой не вижда по-далеч от днес“, заяви Желязков.
Решение на политическата криза трябва да бъде търсено. „Дали ще го наречем джентълменско, или ще търсим друг вариант на сътрудничество в името на това да има мнозинство. Отново ескалират отношенията – кой трябва от кого да се отрече, кой е виновен. Това са теми, които ще бележат отново предизборната кампания“, коментира Росен Желязков.
Според него предстоящата кампания няма да бъде позитивна.
Запитан с кое ДПС ГЕРБ-СДС би водило преговори за формиране на кабинет след изборите, Желязков отговори: „Делян Пеевски е на политическия терен, той е легитимиран политически участник в политическия живот. Отношението към него става с легитимните политически способи – или сме заедно под формата на коалиция или не сме заедно. Ние с ДПС – тук не говорим за едно или друго ДПС, няма да влизаме в коалиция.“
Росен Желязков смята, че равноотдалечен кандидат за премиер вече е невъзможна хипотеза. „Да се намери политически неангажиран човек означава този човек да е политически апатичен. Второ, управляващото мнозинство се базира на коалиционно споразумение, което излъчва такъв кандидат, а не кандидатът да създава политическо мнозинство в парламента и това политическо мнозинство безпрекословно да изпълнява повелите на човек, който е равноотдалечен от всички. Изпълнителната власт се крепи на мнозинството в законодателната, а не заради своята отдалеченост от нея“, категоричен бе той.
БНТ, „Панорама“