Руският президент Владимир Путин е подписал закон, който позволява на чуждестранни банки да откриват клонове в Русия, а също така предвижда някои ограничения върху тяхната дейност. Документът е публикуван на официалния портал за правна информация.
Целта е създаване на условия за развитие на система за международни разплащания и привличане на чуждестранни инвестиции, се отбелязва в обяснителната записка. Работата на клоновете на чуждестранни банки ще бъде насочена именно към това, те да не могат, като обикновените банки, да откриват депозити за населението и фирмите, сметки в благородни метали, да се занимават с доверително управление на пари и друго имущество и скоро. Такива банки ще имат право да работят на пазара на ценни книжа чрез един клон, създаден в Русия, а за неговите служители ще бъдат установени изисквания за квалификация и бизнес репутация. Характеристики и ограничения Измененията в закона „За банките и банковата дейност“ бяха инициирани от правителството на Руската федерация. Законът, по-специално, определя процедурата за акредитация на клон на чуждестранна банка и получаване на лиценз от Банката на Русия, списък на операциите и транзакциите, които има право да извършва.
По този начин клоновете няма да могат да извършват банкови операции и сделки с физически лица, включително регистрирани като индивидуални предприемачи. Изключение правят парични преводи без откриване на сметки и покупко-продажба на валута в брой и безкасова форма за преводи без откриване на сметки. Също така клоновете на чуждестранни банки няма да могат да откриват и поддържат сметки на юридически лица, да прехвърлят средства от тяхно име, да извършват инкасо, касови услуги за юридически лица, да действат като гарант и поръчител за трети страни, да отдават под наем специални помещения, сейфове, извършване на лизингови операции, предоставяне на консултантски и информационни услуги.
Според закона, клон на чуждестранна банка трябва да формира гаранционен депозит в размер на най-малко 1 милиард рубли, за да гарантира изпълнението на задълженията по договори. Ако клонът не изпълни изискванията на Централната банка за отстраняване на нарушенията на законодателството срещу изпирането на пари в определения срок или такива нарушения застрашават интересите на кредиторите, регулаторът може да наложи глоба до 1% от гаранционен депозит, но не по-малко от 1 милион рубли.
В същото време Централната банка получава правото да назначава свои представители в клонове на чуждестранни банки, които ще могат да получават документи и информация за нейната дейност и да изискват данни за транзакции и операции. Законът ще влезе в сила от 1 септември 2024 година.