Земетресение с магнитуд 3,6 е регистрирано тази нощ в Гърция, на километри от фронта на пожара, бушуващ от няколко дни край българо-гръцката граница.
Трусът е регистриран в 00:36 минути местно време, на 117 км от Солун, между Серес и Драма, с дълбочина 11 км. Няма данни за пострадали и нанесени материални щети.
Земетресението е усетено в няколко населени места в България, сред които Благоевград и Пловдив.
Пожарът в планината Славянка, или Алиботуш, е на по-малко от 1 км разстояние от българската граница. Потушаването му обаче е затруднено по земя, заради мини на гръцка територия.
„За всички е ясно, че там човешки крак няма как да стъпи и няма да го допуснем. Съвместно с горските стопанства вече там са изградени просеки. По-голямата част от силите, които бяха съсредоточени да помагат в потушаването на пожарите на територията на Ямбол, се намират на територията на Благоевград и Сандански“, каза вчера служебният вътрешен министър Калин Стоянов.
Преди дни той прелетя с хеликоптер над пожара до южната ни граница и увери, че от българска страна екипите са в готовност да не допуснат разпространяването му на наша територия.
Откъде са мините по границата?
В средата на 30-те години на миналия век Гърция започва укрепване на северната си граница. В линия от над 150 километра се изграждат укрепления и заграждения, а територията се минира. Наричат я линията „Метаксас“. Целта ѝ е да задържи евентуално нападение от страна на България към Гърция, припомня БНТ.
По време на Студената война мини са поставени от нашата страна на границата, но с друга цел – да се спрат бегълците от комунистическия режим. След промените през 89-а необходимостта от тях отпада. Голяма част от минните полета са премахнати, но в труднодостъпните райони това е невъзможно.
В края на 1999 г. всички минни полета на територията на България са премахнати, а до декември 2000 г. са унищожени и наличните запаси от противопехотни мини. От гръцка страна обаче процесът не е приключил. Затова част от мините са на браздата и до днес и създават проблем за пожарникарите.