Седем-осем години е цикличността на пандемиите. Имахме късмет, че предишните две затихнаха преди да се разраснат, но третата бе COVID-19. Това каза математикът проф. Николай Витанов в предаването „Събуди се“ по Нова телевизия.
Като най-големия си личен успех посочва публикуването на математическата му теория за разпространение на новините.
Според него трудността за учениците по математика е заради това, че не са добре подготвени. „Те получават знанията си от много повече източници, а когато човек трябва да получава знания от много източници обикновено не успява да получи достатъчно“, добави той.
Математикът гл. асистент д-р Лъчезар Томов обясни, че още в далечната през 1974 година в доклад са описани всички проблеми на образователната система. „Още от тогава става ясно, че има липса на повторения и упражнения при учениците в час. Искаме твърде много да преподадем на децата като материал, а твърде малко се развива като умения“, добави математикът.
„Математиката е средство за разсъждения и начин да видите света. Човек трябва да учи, за да се наслади на чудесата на света. Математиката е важна, за да разберем сложността на заобикалящата ни среда“, каза още той.
България има най-много жертви на глава от населението в света заради COVID-19, отбеляза д-р Томов. „В Канада и Англия пандемията продължава да има тежко болни, защото те нямат толкова огромен процент – над 1% от населението, умряло. Тази епидемия остава проблем, защото тя влияе с други, следващи пандемии. Тя има сериозен ефект върху имунната система при преболедуване, особено при неваксинирани изобщо хора, което води до огромен скок в случаите на скарлатина, многократен скок, който има определена зависимост с тази епидемия. Това потискане води като цяло до едно по-болно общество“, обясни математикът.