Бавен метаболизъм. Това е проблем, с който често обясняваме и извиняваме трудностите със сваляне на килограми и задържане на желаното тегло, липсата на енергия и недоброто усвояване на хранителни вещества.
Причините за по-бавен метаболизъм могат да са различни. При някои хора е въпрос на генетична характеристика, други страдат от хормонален дисбаланс – при проблеми с женските хормони, при менопауза или дисфункции на щитовидната жлеза. Липсата на физическа активност и недостатъчната мускулна маса също са фактор за понижаването на обмяната на веществата. Недобрата диета, недостатъчен сън и хроничен стрес могат да отключат допълнителни проблеми.
Очертавайки тези фактори, си даваме сметка, че част от причините за забавянето на метаболизма могат да бъдат преодолени или поне подобрени с промяна в начина ни на живот и навици. Сред тези промени са редовните физически упражнения, балансирана диета, управление на нивата на стрес и адекватен сън.
Редица храни също са сочени като ускорители на метаболизма и могат да помогнат (в комбинация с останалите усилия) за по-бърз и пълноценен обмен на веществата. Ето някои от тях:
Зелен чай: Съдържа антиоксиданти, които спомагат за изгарянето на мазнини и подобряването на метаболизма.
Люти чушки: Капсаицинът, на който чушките дължат лютивостта си, наред с други полезни свойства спомага и в борбата с килограмите и ускоряването на метаболизма.
Кафе: Кафето повишава кетоните в организма, а те от своя страна подпомагат изгарянето на мазнините и намаляват апетита. Кофеинът също има свойството да увеличава скоростта, с която организмът превърща калориите в енергия. За всички тези полезни свойства на кафето е важно да спазваме ограниченията в количеството – до 2-3 чаши на ден според възрастта и други особености. Важно е също така да не се изкушаваме с добавка на мляко, сметана, захар, което увеличава калоричността на напитката и й добавя други характеристики.
Джинджифил: За джинджифила се смята, че има термогенни свойства, които насърчават метаболизма и изгарянето на мазнини.
Пълнозърнести храни: Включвайте храни с богато съдържание на фибри като овес, кафяв ориз и киноа. Те допринасят за усещането за ситост и подобряват храносмилането.
Постни протеини: Това са немазни меса, които изискват повече енергия за смилане – например, пилешко, пуешко, риба и тофу.
Подправките: Канелата, куркумата и лютият червен пипер се смятат за ускорители на обмяната на веществата. Канелата помага за регулиране на нивата на кръвната захар и инсулиновата чувствителност.
Вода: Поддържането на добра хидратация на организма е полезно не само за добро храносмилане и метаболизъм, но и за редица други процеси и функции в организма.
Горски плодове: Заради богатото си съдържание на антиоксиданти и фибри.
Листни зеленчуци: Спанакът, зелето и броколите са зеленчуци с ниско съдържание на калории и високо съдържание на фибри, което спомага за ускоряване на храносмилането.
Цитрусови плодове: Портокал, грейпфрут, лимон спомагат за метаболизма заради високото съдържание на витамин С.
Морски водорасли: Те са полезни при нарушения на метаболизма, свързани с функцията на щитовидната жлеза поради високото съдържание на йод.
Чесън: Съдържанието на алицин прави чесънът мощен антиоксидант и „чистач“ за черния дроб.
Тези му свойства спомагат и за засилване на метаболизма и насърчаване на изгарянето на мазнини.
Семена от чиа: Те са с високо съдържание на фибри и омега-3 мастни киселини, като консумацията им подобрява усещането за ситост и подкрепя метаболизма.
Не бива да забравяме, че всички тези храни трябва да се ползват разумно и в рамките на добре балансирана диета, а за подобряване на метаболизма е необходимо да погледнем и към останалите фактори от ежедневието, които могат да влияят негативно.