Еднакво ли функционира тялото ви през зимата, пролетта, лятото и есента? Отговорът няма много общо с това дали е студено или горещо, а с биологичните промени, които тялото преживява 365 дни в годината.
През зимата сте по-склонни към напълняване и акне например, а през пролетта метаболизмът ви се колебае значително, тъй като се възстановява от продължителен период на повишено бездействие.
Но колебанията на тялото през годината не са проучени достатъчно и разбирането им може да окаже голямо влияние върху нашето здравеопазване, твърдят експерти пред Би Би Си Мундо.
Още от деца учим за четирите сезона. Дали тялото има същите познания? Какво казва нашата биология за това? Това е въпросът, който Майкъл Снайдер, директор на катедра по геномика и персонализирана медицина в Станфордския университет в Калифорния, си зададава, преди да предприеме специален експеримент.
Снайдер и неговият екип са наблюдавали над 100 жители на този щат на САЩ в продължение на четири години. Те изследват промените, на които са подложени телата им според сезона на годината.
За тяхна изненада, оказва се, че тялото разпознава само два сезона, а не четири, както много от нас биха могли да очакват.
“Молекулните колебания при тези хора са се появили само по два модела, които съвпадат с началото на зимата, през декември-януари (в северното полукълбо) и през май през пролетта”, казва Снайдер пред Би Би Си Мундо.
През зимата метаболизмът ни се забавя, тъй като сме по-малко активни и това ни прави по-склонни да наддаваме тегло. Това също така увеличава маркерите за хипертония и възможността за акне.
През пролетта, от друга страна, се наблюдава „пик” на метаболизма, докато се възстановяваме от бездействието на зимата и освен това страдаме от повече алергии и астма, така че нашите био-възпалителни маркери също се увеличават и остават такива през по-голямата част от времето през лятото.
„Това, че някои хора, като тези в нашето проучване, са в състояние да„ реагират “само на два сезона, а не на четири, е много важно, тъй като тази информация може да подобри управлението на здравето”, казва Снайдер