Бум на активността на кърлежите в цялата страна. Много хора вече са пострадали от тях.
„Сезонът е най-подходящ за активността на кърлежите. Това е нормално и е свързано с времето. Когато е по-хладно и влажно има много кърлежи, когато е сухо и топло няма „, обясни пред Нова тв проф. Ива Христова, зам.-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите й когато се затопли по-трайно, активността на кърлежите ще намалее. Вторият бум се очаква наесен, през септември и октомври.
Освен лаймска болест, кърлежите причиняват и няколко вида трески, с висока температура и отпадналост.
Симптоми и зарази след ухапване от кърлеж
Друго заболяване от ухапването на кърлеж е Марсилска треска. Преносител на заразата е кучешкият кърлеж. Инкубационният период е 3-7 дни. Заболяването започва внезапно с висока температура 39-40 градуса, втрисане, ставни и мускулни болки. Температурата продължава 1-2 седмици с лечение и над 20 дни без лечение. Към третия ден се появява характерния за болестта обрив – в началото червени петна, които преминават в пъпки. През този етап на мястото на ухапването се развива възпалителен болезнен процес с умъртвяване на тъканите, мястото се покрива с кафяво-черна кора. От там микроорганизмите попадат в съседните лимфни възли и по кръвен път проникват в целия организъм.
Кримска хеморагична треска е болестта, която е много опасна. Освен от ухапване от кърлеж, заразяването става и при допир с кръвта на болния. Освен високата температура, втрисането и мускулните болки се появяват и обилни кръвоизливи по кожата, венците и вътрешните органи, които могат да доведат до летален изход.