Броени дни ни делят от началото на петото издание на кино-литературния фестивал.
„СинеЛибри“ се провежда под мотото „Петото измерение“ и отбелязва знакови годишнини: 50 години от кацането на Луната с „2001: Космическа одисея“ на Стенли Кубрик, 500 години от смъртта на ренесансовия гений Леонардо да Винчи с „Аз, Леонардо“, 250 години от рождението на Александър фон Хумболт с екранизацията на бестселъра „Измерването на света“, която ще бъде показана у нас за първи път. Веднага след Голямата награда на журито във Венеция и награда ФИПРЕССИ филмът на Роман Полански „Офицер и шпионин“ открива кинофорума.
Сред акцентите в конкурсната програма е новият филм на френския кинорежисьор и сценарист Беноа Жако – „Казанова, последна любов“, вдъхновен от „История на моя живот“ на Джакомо Казанова. Мистерията „Загадката Анри Пик“ по романа на Давид Фоенкинос разказва историята на един библиотекар в Бретан, който решава да събере всички книги, отхвърлени от издателите. Южнокорейският „Изпепеляване“ (39 награди и над 120 номинации) е адаптация по разказ от сборника „Изчезването на слона“ на Харуки Мураками и ще бъде прожектиран премиерно. Звездната филмова селекция включва заглавието „Бурни връзки“, което представя любовен триъгълник в бохемската атмосфера на Париж от края на XIX век с участието на поета Пиер Луис, еротоман и пътешественик. Шведската комедия „Брит-Мари беше тук“ одухотворява щурата героиня на Фредрик Бакман – 63-годишна жена с репутация на мрънкаща вещица, която става треньор на младежки отбор по футбол.
Биографичната драма „Вита и Вирджиния“ пресъздава загадъчната връзка между аристократката Вита Саквил-Уест и иконата на литературния модернизъм Вирджиния Улф. В специалната селекция присъства анимацията „Лястовиците на Кабул“, адаптация по бестселъра на Ясмина Кадра. Съзвездие от артисти, музиканти и политически визионери са събрани в документалния филм „Защо творим: дилемата на стоножката“. Режисьорът Херман Васке е провел разговори с над 50 носители на Нобелова нагрaда, „Оскар“ и други международни отличия, за да разбере кое ги мотивира да превръщат идеите си в творчество. Достатъчно е да споменем само Дейвид Боуи, Марина Абрамович, Бьорк, Анджелина Джоли, Дейвид Линч, Куентин Тарантино, Вивиан Уестуд, Нелсън Мандела, Михаил Горбачов, Далай Лама и Стивън Хокинг.
Паралелната програма на „СинеЛибри“ ще предложи три премиерни театрални представления – драматизации по книги. Това са „Козметика на врага“ (реж. Петър Денчев) по романа на Амели Нотомб, „Вечерята“ (реж. Пламен Марков) по бестселъра на Херман Кох и „Променяне“ – първи по рода си интерактивен моноспектакъл на актрисата Йоана Буковска-Давидова, създаден по мотиви от книгата „Промяна“ на Лив Улман.
„СинеЛибри“ е от 5 до 20 октомври.