Учени от Лондонския университетски колеж установиха, че високата социална активност на 50-60-годишна възраст намалява риска от деменция и други невродегенеративни заболявания в бъдеще, съобщи сайтът MedicalXpress.
Изследването обхванало 10 228 души. През периода 1985 – 2013 г. те участвали в 6 допитвания за честотата на социалните си контакти с приятели и роднини. Освен това от 1997 г. нататък доброволците минали тестове за когнитивни способности, като целта била да се открият евентуални симптоми на деменция.
Оказало се, че на 60-годишна възраст общуването с други хора е свързано с намаляване на риска от слабоумие. Вероятността от развитие на деменция за хората, които ежедневно общуват с приятели и близки, била с 12% по-малка, отколкото за онези, които общуват с приятели веднъж на няколко месеца.
По думите на специалистите, продължителното изследване дало възможност да се потвърди важната роля на социалните контакти за профилактиката на деменцията.
Предишни изследвания не изключиха възможността по-рядкото общуване с близки хора да допринася за влошаване на когнитивните функции.